Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 4 października 2010 r.w sprawie finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów świadczeń zdrowotnych w województwie podlaskim w 2011 roku
Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 4 października 2010 roku
w sprawie finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów świadczeń zdrowotnych w województwie podlaskim w 2011 roku
Sejmik Województwa Podlaskiego wyraża głębokie zaniepokojenie wysokością środków finansowych przeznaczonych na pokrycie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w województwie podlaskim, określonych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2011 rok.
Zgodnie z planem finansowym na 2011 rok koszty świadczeń opieki zdrowotnej w województwie podlaskim wzrosną zaledwie o 1,6 % w stosunku do planu na 2010r., zmienionego w dniu 6 lipca 2010 r., podczas gdy prognozowana na 2011 r. stopa inflacji będzie kształtować się na poziomie 2,3 %.
W powyższym planie założono wzrost środków przeznaczonych na finansowanie kosztów refundacji cen leków o 4,2%, natomiast spadek środków na finansowanie większości rodzajów świadczeń zdrowotnych, tj:
- leczenie szpitalne - o 7,7 %,
- opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień – o 6,2 %
- rehabilitacja lecznicza – o 6,1 %,
- opieka paliatywna i hospicyjna – o 4,0%
- świadczenia zdrowotne odrębnie kontraktowane – o 8,6%.
Niewielki wzrost środków finansowych przeznaczonych na opiekę zdrowotną w 2011 r. w województwie podlaskim jest konsekwencją wprowadzenia okresu przejściowego na podstawie art. 3 ustawy z dnia 25 września 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 178, poz. 1374) przy zastosowaniu algorytmu podziału środków finansowych pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ oraz niedofinansowania świadczeń zdrowotnych w latach poprzednich.
Efektem powyższego jest utrzymywanie nadal nierówności w poziomie środków finansowych przeznaczonych na opiekę zdrowotną na 1 mieszkańca w poszczególnych województwach, dla przykładu: w województwie mazowieckim na 1 mieszkańca przypada 1.599 zł, podczas gdy w województwie podlaskim jedynie 1 449 zł.
Szczególne zaniepokojenie budzi fakt zmniejszenia w województwie podlaskim środków finansowych przeznaczonych na leczenie szpitalne, co skutkować będzie nie tylko pogorszeniem jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych, ale również pogorszeniem sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej, które nie mogą odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobom będącym w stanie zagrożenia zdrowia i życia, czy też w przypadku innych zdarzeń medycznych.
Mając powyższe na uwadze, Sejmik Województwa Podlaskiego apeluje o zmiany systemowe, które zagwarantują równy dostęp pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo finansowe zakładów opieki zdrowotnej.