Protokół z Kontroli Filharmonii Białostockiej

PROTOKÓŁ

kontroli dotyczącej realizacji zadań wynikających z § 9 statutu w zakresie funkcjonowania Rady Artystyczno - Programowej w Filharmonii, za okres - wrzesień 2002r. - 
czerwiec 2003 r. przeprowadzonej w dniu 17 czerwca 2004 r. w Filharmonii Białostockiej
przez Helenę Marcinkiewicz -inspektora w Departamencie Edukacji i Kultury działającą na podstawie Upoważnienia Nr 10/2004 z dnia 15.06.2004 r. wydanego przez Halinę Wyszkowską - Dyrektora Departamentu Edukacji i Kultury.

ZAKRES KONTROLI

Realizacja zadań wynikających z § 9 statutu w zakresie funkcjonowania Rady Artystyczno - Programowej w Filharmonii, za okres: wrzesień 2002 r. - czerwiec 2003 r. w Filharmonii Białostockiej w Białymstoku.

USTALENIA OGÓLNE

Filharmonia Białostocka w Białymstoku ul. Podleśna 2, 15-227 Białystok

REGON 000278971, NIP 542-020-89-16

Funkcję Dyrektora kontrolowanej jednostki sprawuje Marcin Niesiołowski

od dnia 15 stycznia 1997 roku.

Wyjaśnień w toku kontroli udzielali:

1.      Dyrektor  - Marcin Niesiołowski 

2.      Kierownik Działu Technicznego i Kadr - Lucjan Zalewski

3.      Przewodniczący Rady Artystyczno - Programowej Filharmonii
 Henryk Gedroyć

4.      Inspektor Orkiestry Filharmonii Białostockiej - Stanisław Kruciński

USTALENIA SZCZEGÓLNE

Zgodnie z §1 Uchwały Nr XVI/162/04 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia
22 marca 2004 r. został nadany Filharmonii Białostockiej statut Filharmonii Białostockiej, w brzmieniu stanowiącym załącznik do tej uchwały.(zał. Nr 1)

W rozdziale III. tego Statutu zatytułowanym: Organy zarządzające i doradcze oraz sposób ich powoływania, § 9 ust.1 stanowi, iż „organem doradczym i opiniodawczym dyrektora jest Rada Artystyczno - Programowa”, natomiast ust.2 nakłada na dyrektora Teatru obowiązek powoływania i odwoływania członków Rady, zaś ust. 3 nakłada na radę obowiązek uchwalenia regulaminu określającego szczegółowy tryb działania i zadania Rady, który to regulamin winien być zatwierdzony przez dyrektora Filharmonii.

W okresie objętym kontrolą tj. od września 2002 do czerwca 2003 roku w Filharmonii obowiązywał Statut nadany Uchwałą Zarządu Województwa Podlaskiego Nr 21/27/99 z dnia 7 maja 1999 roku (zał. Nr 2). Zasady działania Rady Artystyczno - Programowej, o których mowa wyżej, w obowiązującym wówczas Statucie Filharmonii, regulował § 8 i były one identyczne, jak w § 9 aktualnie obowiązującego statutu.

Nadto, szczegółowe wymogi dotyczące działania w omawianym okresie Rady Artystycznej w Filharmonii zawarte były w rozdziale III § 6 Regulaminu Organizacyjnego nadanego Zarządzeniem Nr 04/2000 Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Białostockiej z dnia 25 września 2000 r.( zał. Nr 3).

W tym czasie obowiązywała również Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej(Dz. U. z 2001 r. nr 13, poz. 123 z późn. zm.).- (wyciąg- zał. Nr 4).

Na podstawie przedłożonych kontrolującemu dokumentów stwierdzono, że w okresie objętym kontrolą tj. wrzesień 2002r. - czerwiec 2003 r. Rada Artystyczno - Programowa złożona z 10 osób ( zgodnie z wymogami §6 obowiązującego wówczas Regulaminu Filharmonii) została powołana na mocy Zarządzenia Nr 3A/01 Dyrektora Naczelnego
i Artystycznego Filharmonii Białostockiej z dnia 15 czerwca 2001 r. w sprawie powołania Rady Artystyczno - Programowej obowiązującego z dniem 1 lipca 2001 r.,(zał. Nr 5).

W omawianym okresie szczegółowy tryb działania i zadania Rady określał uchwalony przez nią regulamin(zał. nr 6), obowiązujący od dnia 1 lipca 2001 roku. Przewodniczącym rady Artystyczno - Programowej Filharmonii Białostockiej w tym okresie był Pan Henryk Gedroyć, który prowadził wszystkie sprawy dotyczące pracy Rady.

W omawianym okresie Rada Artystyczno - Programowa odbyła 6 posiedzeń, Wszystkie posiedzenia Rady były rejestrowane w Książce Posiedzeń Rady oraz akceptowane przez Dyrektora. Wpis dotyczył terminu posiedzeń i jego tematów.

Poza wyżej wymienionymi dokumentami dotyczącymi działalności Rady Artystyczno - Programowej w Filharmonii brak jest innych, na podstawie, których, kontrolujący mógłby ocenić rolę i znaczenie Rady w Filharmonii np.: protokołów lub sprawozdań z posiedzeń Rady, ustaleń podjętych przez Radę, bądź decyzji Dyrektora podjętych na wskutek opinii Rady itp.

Według wyjaśnień Dyrektora Filharmonii Marcina Niesiołowskiego oraz ówczesnego Przewodniczącego Rady Artystyczno- Programowej, p. Henryka Gedroycia a także inspektora Orkiestry Filharmonii Białostockiej p. Stanisława Krucińskiego działająca w Filharmonii Rada Artystyczno - Programowa odgrywa bardzo ważną rolę doradczą i opiniotwórczą.

Na szczególna uwagę zasługuje realizacja przez Radę, chociażby takich zadań, jak:

·        opiniowanie wyników egzaminów wstępnych do pracy w Orkiestrze Filharmonii Białostockiej,

·        opiniowanie planów programowych Dyrekcji Filharmonii,

·        opiniowanie dotychczasowych dokonań Filharmonii,

·        poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie podniesienia efektywności prób orkiestry,

·        poszukiwanie możliwości rozwiązań sytuacji problemowych dotyczących pracowników Filharmonii Białostockiej w kwestiach artystycznych,

·        informowanie pracowników artystycznych Filharmonii o aktualnej sytuacji programowej,

·        przekazywanie Dyrekcji problemów i oczekiwań członków Orkiestry itp.

Po dokładnej analizie wyżej omówionych dokumentów, które stanowią integralną część niniejszego protokołu, kontrolujący stwierdza, iż od strony formalno - prawnej nie zawierają one nieprawidłowości.

Powyższe ustalenia protokołu kontrolujący przekazał Dyrektorowi jednostki -Marcinowi Niesiołowskiemu w obecności osób udzielających wyjaśnień.

Czynności kontrolne kontrolujący odnotował w książce Kontroli Filharmonii Białostockiej Białymstoku pod pozycją 3/04.

Na tym protokół zakończono i po przeczytaniu podpisano.

Dyrektora kontrolowanej jednostki poinformowano o przysługującym mu prawie zgłoszenia, w ciągu 3 dni od dnia podpisania protokołu pisemnych wyjaśnień, co do jego treści, zgodnie z § 23 ust.1 Uchwały nr 46/517/03 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 27 sierpnia 2003 r.

Do protokołu załączono 6 załączników(numery podano zgodnie z ich numerami zawartymi w treści protokołu).

Załączniki:

1.      Uchwała Nr XVI/159/04 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 22 marca 2004 r. w sprawie nadania  statutu Teatrowi Dramatycznemu im. Al. Węgierki w Białymstoku.

2.      Statut nadany Uchwałą Zarządu Województwa Podlaskiego Nr 21/27/99  z dnia 7 maja 1999 roku

3.      Zarządzenie Nr 04/2000 Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Białostockiej z dnia 25 września 2000 r.

4.      Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej(Dz. U. z 2001 r. nr 13, poz. 123 z późn. zm.).- (wyciąg).

5.      Zarządzenie Nr 3A/01 Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Białostockiej w Białymstoku z dnia 15 czerwca 2001 roku w sprawie powołania Rady Artystyczno- Programowej.

6.      Regulamin Rady Artystyczno - Programowej działającej przy Filharmonii Białostockiej w Białymstoku.

Protokół sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z czego 1 egzempl. pozostawiono w jednostce kontrolowanej, 1 egzempl. w Departamencie Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

 

Kierownik Jednostki Kontrolowanej:                                              Kontrolujący:

Helena Marcinkiewicz - inspektor

 

                                                                                                Departament Edukacji i Kultury                        


                                                                 

Białystok, 23 czerwca 2004 rok.

Otrzymałem plik.: Białystok, dnia ................

 

Powrót na początek strony