STANOWISKO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGIO z dnia 16 stycznia 2012r.w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości (...)

STANOWISKO
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGIO  
z dnia 16 stycznia 2012r.

w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości

Projekt reformy systemu sądownictwa powszechnego w Polsce przedstawiony przez Ministra Sprawiedliwości w wielu kwestiach zasługuje na słowa uznania i poparcia jednak w kontekście woj. podlaskiego budzi poważne wątpliwości.
Dążenie do przyśpieszenia postępowania sądowego jest celowe czy wręcz niezbędne,  jest związane z powszechnym poczuciem sprawiedliwości. Jednakże niektóre propozycje rozwiązania tego problemu wywołują nasz zdecydowany sprzeciw. Pan Minister, uzasadniając, wskazywał na konieczność równomiernego obciążenia pracą sędziów w poszczególnych sądach okręgowych i rejonowych jak również konieczność racjonalizacji wydatków przeznaczonych na sądownictwo powszechne. Jednym z proponowanych rozwiązań jest zniesienie niektórych sądów rejonowych i stworzenie w ich miejsca ośrodków zamiejscowych. W województwie podlaskim dotyczyłoby to sądów w Sejnach, Augustowie, Grajewie, Zambrowie i Sokółce.
Te zamierzenia w naszej ocenie nie przyniosą oczekiwanych przez Ministerstwo efektów.
W ostatnich kilku latach samorządy lokalne wsparły w sposób materialny pracę sądów np. Powiat Grajewski przekazał na potrzeby sądu działkę budowlaną. W Augustowie i Sokółce przeprowadzono remont kapitalny budynku absorbując na ten cel kilka milionów złotych, podobnie jak i w pozostałych miastach.
W uzasadnieniu zmian wskazywano na oszczędności wynikające z ograniczenia zatrudnienia w sądach. Jednakże to również nie jest tak oczywiste, wg wyliczeń jednego z sądów rejonowych w województwie oszczędności wyniosą 71zł miesięcznie. Czy te pozorne oszczędności uzasadniają tak daleką modyfikację organizacji sądów w naszym województwie?
Samorząd Województwa Podlaskiego zdecydowanie sprzeciwia się zaproponowanym zmianom ograniczenia kompetencyjności sądów. Zmiany w naszym województwie spowodują osłabienie poczucia sprawiedliwości i poszanowania prawa. Wnosimy o ponowne rozważenie przedstawionych zmian i wstrzymanie się od ich wprowadzenia w zaproponowanym brzmieniu.

Powrót na początek strony