Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 22 marca 2013 r. w sprawie poszanowania praw mieszkanców przy budowie obwodnicy Augustowa

Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 22 marca 2013 r.
w sprawie poszanowania praw mieszkańców przy budowie obwodnicy Augustowa


Sejmik Województwa Podlaskiego z najwyższym niepokojem przyjmuje informacje o rażących nieprawidłowościach, których dopuszczają się służby państwowe oraz wykonawcy odpowiedzialni za przygotowanie i realizację budowy obwodnicy Augustowa wobec mieszkańców powiatu suwalskiego i augustowskiego, których nieruchomości zostały przejęte przez Skarb Państwa pod budowę obwodnicy.

Obwodnica Augustowa jest najważniejszym zadaniem inwestycyjnym w zakresie infrastruktury drogowej, od wielu lat oczekiwanym przez społeczeństwo Suwalszczyzny i użytkowników dróg przejeżdżających przez nasz region. W związku z problemami z realizacją obwodnicy Augustowa w poprzednim wariancie przecinającym dolinę Rospudy oraz prawie dwuletnim okresem, który minął od wyłonienia wykonawcy w nowym wariancie do wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, właściwe służby administracji państwowej miały mnóstwo czasu, aby zaplanować odpowiednie siły i środki do przygotowania i rozpoczęcia inwestycji zgodnie z interesem społecznym i gospodarczym, zapewniając poszanowanie praw obywatelskich, w tym prawa własności oraz przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Tymczasem mieszkańcy gmin Augustów, Raczki i Suwałki od kilku miesięcy protestują publicznie przeciwko rażącym naruszeniom prawa popełnianym przez służby Wojewody Podlaskiego, Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych i wykonawcę polegających min. na:
- braku decyzji Wojewody ustalających wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte na własność Skarbu Państwa pomimo upływu kilku miesięcy od dnia uprawomocnienia zezwolenia na realizację obwodnicy Augustowa, gdy prawo nakazuje wydanie takiej decyzji w ciągu 30 dnia od uprawomocnienia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej,
- nieprawidłowościach przy przeprowadzaniu opisu stanu przyjmowanych nieruchomości, bez udziału właścicieli i braku możliwości ich wglądu i weryfikacji treści protokołów z opisu nieruchomości,
- zobowiązaniu właścicieli nieruchomości do ich opuszczenia i wydania do 15 czerwca 2013 r., podczas gdy Decyzja Wojewody Podlaskiego określa termin ustalenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenie do 29 listopada 2013 r.,
- braku komunikacji i informacji od właściwych służb w sprawie rozliczania podatków, dopłat unijnych, dotacji i kredytów zaciągniętych i otrzymanych przez właścicieli wywłaszczonych nieruchomości,
- braku poszanowania własności prywatnej i zasad współżycia społecznego wobec mieszkańców terenów wokół inwestycji poprzez rozjeżdżanie i niszczenie pól uprawnych i dróg dojazdowych do gospodarstw, zakłócanie ciszy nocnej, przerywanie dostaw prądu i wody bez uprzedzenia mieszkańców i przy braku informacji o możliwości ubiegania się o odszkodowanie bądź rekompensatę,

Wskazane wyżej nieprawidłowości podważają zaufanie obywateli do Państwa, stwarzają poczucie braku bezpieczeństwa i prowadzą do wyrządzenia krzywd moralnych i materialnych.

Sejmik Województwa Podlaskiego uznaje takie postępowanie wobec mieszkańców naszego regionu za niedopuszczalne i oczekuje od właściwych służb pilnego usunięcia nieprawidłowości i naprawienia wyrządzonych krzywd i ich skutków.

W szczególności oczekuje się pilnego zakończenia procedury oszacowania wartości przejmowanych nieruchomości i wypłaty należnych odszkodowań. W stosunku do właścicieli nieruchomości zamieszkanych Sejmik wnosi do Wojewody, aby nie wszczynać procedur eksmisji i dać mieszkańcom odpowiedni czas na opuszczenie nieruchomości po otrzymaniu odszkodowania, tak aby mogli znaleźć inne miejsce zamieszkania i prowadzenia działalności rolniczej.

Sejmik Województwa Podlaskiego pragnie niniejszym stanowiskiem zwrócić uwagę na bardzo negatywne skutki, jakie nieprawidłowości powstałe przy realizacji obwodnicy Augustowa mogą wywołać przy planowaniu następnych inwestycji drogowych w naszym województwie.

Po pierwsze, powszechna świadomość lekceważenia i naruszania przez służby publiczne praw obywateli, których dotykają skutki realizacji inwestycji drogowych może owocować protestami społecznymi i brakiem zgody na podejmowanie tego typu inwestycji, bądź blokowaniem ich realizacji.

Po drugie, negatywne wrażenie o braku umiejętności przygotowania i realizacji dużych inwestycji przez administrację publiczną województwa podlaskiego może dostarczyć argumentów, tym wszystkim, którzy są zainteresowani wykreśleniem bądź przesunięciem w czasie planowanych w naszym województwie inwestycji.

Po trzecie, poprzez wywołanie niezadowolenia mieszkańców osłabiamy pozytywne korzyści dla ogółu, jakie przynosi tego rodzaju inwestycja.

Zwracamy się do wszystkich odpowiedzialnych służb oraz organów nadzoru i kontroli o objęcie szczególnym nadzorem wszelkich działań związanych z obwodnicą Augustowa.

 

 

 

Powrót na początek strony