Uchwała 44/487/03
Uchwała Nr 44/487/03
Zarządu Województwa Podlaskiego
z dnia 13 sierpnia 2003 roku
w sprawie zapewnienia opieki naukowo-dydaktycznej przez Uniwersytet Gdański
w Zespole Kolegiów Nauczycielskich w Suwałkach.
Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 oraz z 2002 Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558 i Nr 214, poz. 1806), w związku z § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1997 r. w sprawie zakładów kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 104, poz. 664; z 1999 r. Nr 67, poz. 755 oraz z 2002 r. Nr 100, poz. 910), Zarząd Województwa Podlaskiego uchwala co następuje:
§ 1.
W celu zapewnienia opieki postanawia się podpisać porozumienie z Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego w sprawie współpracy w zakresie opieki naukowo-dydaktycznej nad Zespołem Kolegiów Nauczycielskich w Suwałkach w brzmieniu stanowiącym załącznik do uchwały.
§ 2.
Upoważnia się:
1) Pana Janusza Kazimierza Krzyżewskiego - Marszałka Województwa Podlaskiego,
2) Pana Jana Syczewskiego - Członka Zarządu Województwa Podlaskiego
do złożenia oświadczeń woli celem zawarcia porozumienia o którym mowa w § 1.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik do uchwały Nr 44/487/03
Zarządu Województwa Podlaskiego
z dnia 13 sierpnia 2003 r.
Porozumienie
w sprawie zasad współpracy w zakresie sprawowania opieki naukowo-dydaktycznej nad specjalnościami: Język angielski, język niemiecki i język polski w Zespole Kolegiów Nauczycielskich w Suwałkach, zawarte pomiędzy Zarządem Województwa Podlaskiego, reprezentowanym przez:
1) Panem Januszem Kazimierzem Krzyżewskim - Marszałkiem Województwa Podlaskiego,
2) Panem Janem Syczewskim - członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego,
oraz Panem prof. dr hab. Andrzejem Ceynowa - Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego.
§ 1.
Uniwersytet Gdański w Gdańsku sprawować będzie opiekę naukowo-dydaktyczną nad specjalnościami: język angielski, język niemiecki i język polski prowadzonymi w Zespole Kolegiów Nauczycielskich w Suwałkach zwanym dalej Zespołem.
§ 2.
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego wskaże jednostki organizacyjne właściwe dla poszczególnych specjalności oraz pracowników naukowych, którzy będą sprawować opiekę naukowo-dydaktyczną nad specjalnościami wymienionymi w § 1.
§ 3.
Do obowiązków opiekunów naukowych, o których mowa w § 2 należy:
1) udział w pracach Rady Programowej Zespołu,
2) pomoc w opracowaniu planów i programów kształcenia, a także w innych sprawach związanych z organizacją nauczania
3) współdziałanie z dyrekcją Zespołu i jego pracownikami w organizacji egzaminów wstępnych zgodnie z regulaminem tych egzaminów,
4) udział w organizowaniu egzaminu dyplomowego połączonego z egzaminem na tytuł zawodowy licencjata i uczestnictwo w pracach komisji egzaminacyjnej,
5) prowadzenie zajęć dydaktycznych w Zespole w wymiarze godzin uzgodnionym pomiędzy opiekunami naukowymi a dyrektorem Zespołu.
§ 4.
Wskazane przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego jednostki organizacyjne właściwe dla poszczególnych specjalności, w miarę możliwości kadrowych i organizacyjnych, udzielą pomocy w pozyskiwaniu nauczycieli akademickich do prowadzenia zajęć dydaktycznych w Zespole.
§ 5.
Uniwersytet Gdański stworzy nauczycielom pracującym w Zespole możliwości kontaktów naukowych, dających im szansę rozwoju naukowego.
§ 6.
Zasady uzyskiwania przez słuchaczy Zespołu tytułu zawodowego licencjata określa uchwała Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 25 marca 1993 r. w sprawie uzyskiwania przez słuchaczy kolegiów nauczycielskich dyplomu wyższych studiów zawodowych Uniwersytetu Gdańskiego.
§ 7.
Zasady kontynuowania przez absolwentów Zespołu studiów magisterskich na Uniwersytecie Gdańskim zostaną określone w odrębnej uchwale Senatu Uniwersytetu Gdańskiego po zasięgnięciu opinii Rady Programowej Zespołu.
§ 8.
Samorząd Województwa Podlaskiego, jako organ prowadzący Zespół zapewni:
1) bazę lokalową i wyposażenie niezbędne do pełnej realizacji planów i programów nauczania dopuszczonych do użytku w Zespole,
2) środki finansowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Zespołu,
3) wynagrodzenie za pracę nauczycieli akademickich zatrudnionych w Zespole.
§ 9.
Wprowadzenie zmian w niniejszym porozumieniu wymaga wyrażenia zgody przez obydwie strony porozumienia. Zmiany są wprowadzane wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 10.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym porozumieniem mają zastosowanie przepisy Rozporządzenia MEN z dn. 12 sierpnia 1997 r. w sprawie zakładów kształcenia nauczycieli (Dz.U. nr 104, poz. 664 z późniejszymi zmianami).
§ 11.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania, zawarte jest na czas nieokreślony. Wypowiedzenie porozumienia przez każdą ze stron może nastąpić za uprzednim rocznym uprzedzeniem, zawsze ze skutkiem na koniec roku akademickiego.
§ 12.
Ewentualne spory między stronami porozumienia rozstrzyga:
1. w zakresie spraw merytorycznych - Minister Edukacji Narodowej i Sportu,
2. w pozostałych sprawach - właściwy sąd.
§ 13.
Z dniem podpisania niniejszego porozumienia traci moc porozumienia zawarte dla Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych i Kolegium Nauczycielskiego w Suwałkach.
§ 14.
Porozumienie zostało sporządzone w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron, oraz po jednym dla Ministra Edukacji Narodowej i Sportu i Dyrektora Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Suwałkach.
STRONY POROZUMIENIA
Marszałek Województwa Podlaskiego
....................................................
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
....................................................
Członek Zarządu Województwa Podlaskiego
....................................................
Data: 2003.08.25