Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 21 grudnia 2007 r. w sprawie wsparcia finansowego Białostockiego Centrum Onkologii im. Mari Skłodowskiej - Curie w Białymstoku w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 21 grudnia 2007 roku
w sprawie wsparcia finansowego Białostockiego Centrum Onkologii
im. Marii Skłodowskiej - Curie w Białymstoku
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) jest jedynym w północno-wschodnim regionie Polski pełnoprofilowym, specjalistycznym ośrodkiem onkologicznym o zasięgu ponadregionalnym, udzielającym kompleksowych świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia onkologicznego (chirurgia, teleradioterapia, brachyterapia, chemioterapia, leczenie radioizotopami, rehabilitacja onkologiczna). Pacjenci spoza województwa podlaskiego stanowią ponad 9% ogólnej liczby hospitalizowanych. Centrum pełni rolę ośrodka ponadregionalnego także z uwagi na wykonywane wysokospecjalistyczne procedury brachyterapii i radioterapii; około 23% procedur radioterapii wysokospecjalistycznej i około 9% procedur brachyterapii konformalnej wykonywanych jest na rzecz pacjentów spoza województwa podlaskiego. W 2006 r. uruchomiono nową procedurę napromieniania raka prostaty metodą brachyterapii w systemie real time SWIFT (Nucletron BV). Białostockie Centrum Onkologii jest jednym z 5 ośrodków w kraju, a jedynym na wschodzie Polski, wykonujących tę procedurę. W 2004 r. uruchomiono linię radioterapeutyczną firmy ELEKTA, spełniającą wszelkie wymagania nowoczesnej radioterapii – od etapu planowania leczenia do jego realizacji i weryfikacji, która została uzupełniona w listopadzie 2007 r. o drugi przyspieszacz wysokoenergetyczny ELEKTA. Od 2008 r. Centrum będzie wykonywać procedurę IMRT (napromienianie z intensywną modulacją dawki). W BCO realizowane są również wysokospecjalistyczne programy lekowe chemio – immunoterapii, z których korzysta około 6% pacjentów spoza województwa podlaskiego.
Białostockie Centrum Onkologii jest realizatorem sześciu zadań w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych: program prewencji pierwotnej nowotworów, populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, program polityki zdrowotnej – utworzenie w Polsce systemu radioterapii onkologicznej - doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii, program rozwoju opieki paliatywnej, poprawa działania systemu zbierania i rejestrowania danych o nowotworach. Centrum realizuje również „Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe”, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia.
Ponadregionalny zasięg działania Zakładu wiąże się również z prowadzoną działalnością naukową i dydaktyczną Szpitala w ramach współpracy z, funkcjonującą na bazie Centrum, Kliniką Onkologii Akademii Medycznej w Białymstoku, zwłaszcza Oddziału Onkologii Klinicznej. BCO jest jedynym w województwie podlaskim ośrodkiem prowadzącym przeddyplomowe szkolenie studentów w zakresie onkologii na podstawie umowy z Akademią Medyczną w Białymstoku. Centrum jest również jedynym w tym regionie Polski ośrodkiem posiadającym akredytacje Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia specjalizacji lekarskich we wszystkich specjalnościach onkologicznych.
Z uwagi na zbyt niskie, w stosunku do potrzeb, środki finansowe przewidziane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego, stworzenie możliwości skorzystania przez Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku z dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – działanie 13.2 byłoby jedyną szansą na pozyskanie dodatkowych środków finansowych koniecznych na doposażenie Zakładu w niezbędną aparaturę i sprzęt medyczny oraz wykonanie pilnych remontów i modernizacji. Ze względu na systematycznie rosnącą zachorowalność i umieralność z powodu nowotworów złośliwych, jak również rosnąca z roku na rok liczba pacjentów hospitalizowanych w BCO (co roku średnio o około 6% - 8%) oraz konieczność spełnienia wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej, niezbędna jest rozbudowa Białostockiego Centrum Onkologii. Szczególnie brakuje powierzchni użytkowej na potrzeby bloku operacyjnego, izby przyjęć, przychodni onkologicznej, rehabilitacji, oddziałów łóżkowych, medycyny nuklearnej i centralnej stacji rozpuszczania cytostatyków oraz archiwum.
Na etapie tworzenia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostały podjęte decyzje o umieszczeniu regionalnych ośrodków onkologicznych, jako potencjalnych beneficjentów uprawnionych do skorzystania ze wsparcia finansowego Programu, co zostało potwierdzone pismem Dyrektora Departamentu Funduszy Strukturalnych i Programów Pomocowych w Ministerstwie Zdrowia z dnia 19.12.2006 r., znak: MZ-FS-075-90-1/TB/06, skierowanym do Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Białymstoku.
Ograniczenie w ostatecznej wersji Programu dostępu do środków pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko tylko do zakładów, dla których organem założycielskim jest minister lub centralny organ administracji rządowej lub publiczna uczelnia medyczna, jest niesprawiedliwe i dyskryminujące wszystkie regionalne ośrodki onkologiczne.
W świetle powyższego Sejmik Województwa Podlaskiego wnioskuje o ponowne wpisanie regionalnych ośrodków onkologicznych na listę beneficjentów uprawnionych do skorzystania ze wsparcia finansowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko – działanie 13.2 - Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym.