Uchwała Nr XVII/192/08 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 2008-04-21

w sprawie
zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane oraz dokumentacje konserwatorskie i archeologiczne badania wykopaliskowe przy zabytkach położonych na obszarze województwa podlaskiego
Departament
Biuro Sejmiku Województwa Podlaskiego
Numer
XVII/192/08
Data wydania
2008-04-21

Uchwała Nr XVII/192/08
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 21 kwietnia 2008 r.

w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane oraz dokumentacje konserwatorskie i archeologiczne badania wykopaliskowe przy zabytkach położonych na obszarze województwa podlaskiego

 


Na podstawie art. 18 pkt. 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1590, z 2002 r. Nr 23, poz.220, Nr 62, poz.558 i Nr 214, poz.1806, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz.1206 oraz z 2006 r. Nr 126, poz. 875 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 173, poz. 1218) i art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. nr 162 poz. 1568, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390, z 2006 r. Nr 50, poz. 362 i Nr 126, poz. 875) oraz art. 167 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249 poz. 2104, Nr 169, poz. 1420, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708,Nr 187, poz. 1381, Nr 170, poz. 1217, Nr 170, poz. 1218, Nr 249, poz. 1832, z 2007 r. Nr 82, poz. 560, Nr 115, poz. 791, Nr 140, poz. 984) uchwala się, co następuje:

§ 1

1. Z budżetu Województwa Podlaskiego mogą być udzielane dotacje celowe na finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych oraz dokumentacje konserwatorskie i archeologiczne badania wykopaliskowe przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa podlaskiego, posiadających istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe, zwane dalej dotacjami.

2. Dotacja może obejmować nakłady konieczne w szczególności na:
1) sporządzanie ekspertyz technicznych i konserwatorskich,
2) przeprowadzenie badań konserwatorskich i architektonicznych,
3) wykonanie dokumentacji konserwatorskiej,
4)opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich,
5) zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku,
6) stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku,
7) odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki,
8) odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych,
9) modernizację instalacji elektrycznej,
10) wykonanie izolacji przeciwwilgociowej,
11) uzupełnienie narysów ziemnych dzieł architektury obronnej oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych,
12) działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu,
13) zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych niezbędnych do wykonania prac
i robót przy zabytku, o których mowa w pkt. 5-12,
14) zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej,
15) prowadzenie wykopaliskowych badań archeologicznych,
16) konserwację zabytków ruchomych.

3. Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane oraz dokumentacje konserwatorskie i archeologiczne badania wykopaliskowe przy zabytkach, udzielane będą
w 5 kategoriach:
1) Kategoria 1. Dokumentacje konserwatorskie,
2) Kategoria 2. Ochrona i konserwacja zabytków budownictwa drewnianego,
3) Kategoria 3. Ochrona i konserwacja zabytkowej architektury oraz zabytkowych cmentarzy,
4) Kategoria 4. Ochrona zabytków archeologicznych,
5) Kategoria 5. Konserwacja zabytków ruchomych.

4. Wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie realizacji kategorii określonych     w ust. 3 określa corocznie uchwała budżetowa Województwa Podlaskiego.

5. Dotacja może być udzielona w wysokości do 75% nakładów koniecznych na te prace lub roboty, z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, albo gdy sytuacja wymaga niezwłocznego podjęcia prac lub robót budowlanych przy zabytku oraz obiektów ważnych dla realizacji Programu Opieki nad Zabytkami Województwa Podlaskiego – dotacja może być udzielona w wysokości do 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót budowlanych.

7. Łączna kwota dotacji udzielonych ze środków publicznych na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku oraz dokumentacje konserwatorskie i archeologiczne badania wykopaliskowe, nie może przekroczyć wysokości 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.

§ 2

O dotację może ubiegać się każdy podmiot będący właścicielem lub posiadaczem zabytku, a także podmiot, który do tego zabytku posiada tytuł prawny wynikający z użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego, trwałego zarządu albo stosunku zobowiązaniowego.


§ 3
 


1. Dotacje z budżetu samorządu województwa na realizację prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych oraz dokumentacji konserwatorskich
i archeologicznych badań wykopaliskowych przy zabytku rozpatruje się w trybie konkursu.

2. Dotacja może być udzielona na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich
i robót budowlanych oraz dokumentacji konserwatorskich i archeologicznych badań wykopaliskowych przy zabytkach, które zostaną przeprowadzone w roku złożenia przez podmiot wniosku.

3. Dotacja nie może być przeznaczona na finansowanie kosztów stałych działalności podmiotu ubiegającego się o dotację, ani na zakupy i zadania inwestycyjne oraz prace remontowo-budowlane nie objęte wnioskiem oraz zawartą umową o udzieleniu dotacji.

 

§ 4

1. Zarząd Województwa Podlaskiego najpóźniej do końca I kwartału każdego roku ogłasza nabór wniosków o udzielnie dotacji, który trwa co najmniej 30 dni od daty ogłoszenia.

2. W przypadku gdy środki finansowe na dany rok nie zostaną wykorzystane w pierwszym terminie lub pojawią się środki finansowe z niewykorzystanych dotacji i innych źródeł, Zarząd Województwa Podlaskiego może ogłosić dodatkowe terminy naboru wniosków.

3. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie wniosku w terminie wskazanym
w ogłoszeniu konkursu.

4. W przypadku, gdy wnioskodawcą jest przedsiębiorca, do oferty winien dołączyć informację o pomocy publicznej otrzymanej przed dniem złożenia wniosku – sporządzona
w zakresie i według zasad określonych w art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r.
o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

5. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.

6. Oceny wniosku pod względem formalnym dokonuje departament właściwy ds. kultury
i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

7. Rozpatrywane są wyłącznie wnioski złożone w terminie określonym w ogłoszeniu, na obowiązujących drukach, kompletne i prawidłowo wypełnione.

8. Wnioski spełniające wymogi formalne przekazywane są do zaopiniowania komisji konkursowej, którą powołuje i określa regulamin jej pracy Zarząd Województwa Podlaskiego.

9. W skład komisji wchodzą przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego, w tym przynajmniej jeden przedstawiciel właściwej komisji Sejmiku Województwa Podlaskiego przez nią wytypowany oraz instytucji lub organizacji pozarządowych właściwych w zakresie ochrony zabytków.

§ 5

Priorytetowo będą traktowane zadania mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku oraz zahamowanie procesów jego destrukcji oraz zadań związanych z realizacją Programu Opieki nad Zabytkami Województwa Podlaskiego.


 
§ 6

1. Decyzję o wyborze wniosków i udzieleniu dotacji podejmuje na wniosek Zarządu Województwa Podlaskiego Sejmik Województwa Podlaskiego w formie uchwały po zapoznaniu się z protokołem komisji konkursowej.

2. W uchwale Sejmiku Województwa Podlaskiego określa się nazwę podmiotu, któremu udziela się dotacji, nazwę zadania na wykonanie, którego przyznano dotację oraz wysokość przyznanej dotacji.

3. Wysokość przyznanej dotacji może być niższa od wnioskowanej, w takim przypadku wnioskodawca może negocjować zmniejszenie zakresu rzeczowego zadania lub wycofać swój wniosek.


4. Od uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie udzieleniu dotacji nie przysługuje odwołanie.

5. Informację o rozstrzygnięciu konkursu podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (www.wrotapodlasia.pl) oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

§ 7

1. Szczegółowe warunki realizacji, finansowania i rozliczenia zadania reguluje umowa pomiędzy Województwem a podmiotem, którego oferta została wybrana.

2. Podstawą do zawarcia umowy, o której mowa w ust.1, jest uchwała Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie udzielenia dotacji.

3. Umowa o udzielenie dotacji na dofinansowanie zawiera:
1) zakres planowanych prac i termin ich realizacji,
2) wysokość udzielonej dotacji oraz tryb jej płatności,
3) termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego,
4) tryb kontroli wykonania umowy,
5) sposób oraz termin rozliczenia dotacji,
warunki i sposób zwrotu niewykorzystanej dotacji albo dotacji wykorzystanej niezgodnie
z przeznaczeniem.

§ 8

1. Przyznane dotacje podlegają kontroli na każdym etapie realizacji zadania, przez osoby upoważnione przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

2. Podstawą rozliczenia dotacji jest odbiór wykonanych prac lub robót przez przedstawicieli Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz przedłożenie w terminie określonym umową sprawozdania
z wykonania zadania.

3. Stwierdzenie wykorzystania dotacji niezgodnie z umową, w tym niedotrzymanie terminu rozliczenia, nieterminowy zwrot niewykorzystanej dotacji lub jej części, podanie nieprawidłowych danych w ofercie, wyklucza prawo ubiegania się o dotacje z budżetu województwa przez kolejne 3 lat.

§ 9

Zarząd Województwa Podlaskiego najpóźniej 30 dni od podjęcia niniejszej uchwały, określi wzór wniosku, rodzaj dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia i rozliczenia wniosku, wzór umowy, wzór sprawozdania ze sposobu wykorzystania dotacji oraz udostępni je na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (www.wrotapodlasia.pl).


 
§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Podlaskiego.

§ 11

W 2008 r. nabór wniosków, o których mowa w § 4, ogłasza się w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.

§ 12

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

Powrót na początek strony