Przegląd roczny Planu Ewaluacji RPOWP 2014-2020

Tytuł
Przegląd roczny Planu Ewaluacji RPOWP 2014-2020
Rok
  • 2019

Zmiany w Planie objęły:

1. Zmieniono opis założeń do badania pn. „Ewaluacja wpływu makroekonomicznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 na rozwój społeczno-gospodarczy województwa
i realizację celów Strategii Europa 2020
”. Zrezygnowano z dwukrotnego przeprowadzenia badania, tj. on going (2018) oraz ex post (2022) na rzecz wyłącznie badania ex post w 2022 roku. Z treści art. 54 ust. 1 Rozporządzenia Ramowego wynika, że nie ma obowiązku dwukrotnego przeprowadzania tego badania podczas okresu programowania. Również w chwili obecnej realizowane jest inne badanie ewaluacyjne pn. „Ewaluacja mid-term postępu rzeczowego RPOWP 2014-2020 dla potrzeb przeglądu śródokresowego, w tym realizacji zapisów ram i rezerwy wykonania”, którego zakres po części pokrywa się z zakresem przedmiotowego badania.
2. Zmieniono tytuł badania „Ocena skuteczności wdrażania oraz efektów instrumentu RLKS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020”, na „Ocena skuteczności wdrażania oraz efektów instrumentu RLKS w województwie podlaskim”. Zmiana wynika z rozszerzenia zakresu przedmiotowego pierwszego etapu badania. W ramach planowanego badania zostanie dokonana ocena systemu wdrażania RLKS w całym województwie podlaskim, ze szczególnym uwzględnieniem teorii interwencji na poziomie całego regionu. Ocena obejmie, oprócz oceny interwencji RPOWP 2014-2020, także ocenę interwencji PROW 2014-2020 i PO RYBY 2014-2020. Od września 2018 r. prowadzone były rozmowy dotyczące współfinansowania I etapu badania ze środków PROW i PO RYBY. W zaistniałej sytuacji przesunięto realizację pierwszego etapu badania on-going z 2018 na 2019 rok.
3. W badaniu pn. „Ocena wpływu wsparcia RPOWP 2014-2020 na edukację opiekuńczo-wychowawczą w województwie podlaskim” zrezygnowano z przeprowadzenia badania on-going w 2018 roku ze względu na brak reprezentatywnej próby badawczej.
4. Zmianie uległ zakres przedmiotowy badania pn. „Ocena wpływu wsparcia kierowanego do osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy w województwie podlaskim na ich sytuację po zakończeniu udziału w projekcie”. Zgodnie ze zmienionymi Wytycznymi w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Załącznik nr 6) za pomiar wskaźników rezultatu długoterminowego EFS tj.:
•     Liczba osób pracujących łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, 6 miesięcy po opuszczeniu programu;
•     Liczba osób w niekorzystnej sytuacji społecznej, pracujących łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, 6 miesięcy po opuszczeniu programu;
•     Liczba osób powyżej 54 roku życia pracujących 6 miesięcy po opuszczeniu programu, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, 6 miesięcy po opuszczeniu programu;
•     Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących 6 miesięcy po opuszczeniu programu (łącznie z pracującymi na własny rachunek); odpowiedzialna jest Instytucja Zarządzająca PO WER.
W takim przypadku niniejsze badanie będzie realizowane jednokrotnie, bez elementu szacowania wartości powyższych wskaźników. W związku z tym dostosowano także pozostałe zapisy dotyczące badania.
5. W odniesieniu do badania pn. „Ocena wpływu wsparcia EFS i EFRR na trwałość i wysokiej jakości zatrudnienie” zrezygnowano z przeprowadzenia w 2019 roku badania on-going ze względu na zmienione Wytyczne
w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. Zgodnie z nowymi zapisami za pomiar wskaźnika rezultatu długoterminowego EFS - Liczba utworzonych mikroprzedsiębiorstw działających 30 miesięcy po uzyskaniu wsparcia finansowego odpowiedzialna jest Instytucja Zarządzająca PO WER. W takim przypadku niniejsze badanie będzie realizowane jednokrotnie, bez elementu szacowania wartości ww. wskaźnika.
6. Zmianie uległ zakres przedmiotowy badania pn. „Ocena wpływu wsparcia EFS na poprawę sytuacji pracowników i przedsiębiorstw w województwie podlaskim”. Został on rozszerzony do wszystkich poddziałań RPOWP 2014-2020 współfinansowanych z EFS. Wynika to z faktu, iż szacowanie wartości wskaźnika rezultatu długoterminowego EFS - Liczba osób znajdujących się w lepszej sytuacji na rynku pracy sześć miesięcy po opuszczeniu programu powinno objąć wszystkie działania RPOWP 2014-2020, w których ze wsparcia mogą korzystać osoby pracujące.
Zgodnie z sugestią Ministerstwa Cyfryzacji pytanie badawcze: „Jaka jest efektywność form wsparcia kierowanych do pracowników i osób dorosłych?” zostało rozszerzone o ocenę wsparcia w ramach poszczególnych kompetencji i umiejętności, w szczególności dotyczących kompetencji cyfrowych.
7. Zrezygnowano z przeprowadzenia ewaluacji ex post w ramach badania pn. „Ewaluacja systemu realizacji RPOWP 2014-2020”. Zmiana wynika ze znowelizowanej wersji Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. Został zniesiony obowiązek przeprowadzania ewaluacji podsumowującej, dotyczącej systemu ewaluacji programu operacyjnego.
8. Badanie pn. „Ewaluacja on-going wdrażania polityk horyzontalnych”, zgodnie z sugestią MIiR, zostało uzupełnione o informację, że zostanie ono oparte o minimalny zakres dotyczący zasad równościowych przygotowanych przez MIiR.
9. Dokonano zmian redakcyjnych i technicznych w treści Planu.

Powrót na początek strony