Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 23 stycznia 2015 r. w sprawie sytuacji na rynku mięsa wieprzowego i dochodów rolników w województwie podlaskim
STANOWISKO
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 23 stycznia 2015 r.
w sprawie sytuacji na rynku mięsa wieprzowego i dochodów rolników
w województwie podlaskim
Mając na uwadze trudną sytuacją hodowców trzody chlewnej w województwie podlaskim, która wynika z wykrycia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz wprowadzenia zakazu importu trzody i mięsa wieprzowego przez zagranicznych partnerów handlowych, Sejmik Województwa Podlaskiego wnosi o podjęcie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi natychmiastowych i stanowczych działań.
Problemy na rynku wieprzowiny doprowadziły do dramatycznego spadku cen skupu, co przekłada się na utratę płynności finansowej przez wiele gospodarstw rolnych nastawionych na ten sektor produkcji. Największe straty ponoszą zmodernizowane gospodarstwa, które niejednokrotnie uzyskały wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i spełniają współczesne normy związane z higieną, ochroną środowiska i dobrostanem zwierząt. Bieżąca sytuacja, która doprowadziła do spadku cen skupu wieprzowiny poniżej poziomu opłacalności produkcji, powoduje utratę płynności finansowej, w tym brak możliwości spłaty zaciągniętych kredytów.
Z uwagi na powyższe domagamy się podjęcia przez Rząd RP następujących działań:
- uruchomienie rekompensat dla hodowców trzody chlewnej,
- zagospodarowanie nadwyżki wieprzowiny na rynku poprzez uruchomienie skupu na potrzeby rezerw materiałowych,
- zapewnienie hodowcom korzystnych warunków do zawieszenia bądź prolongowania spłaty rat kredytów,
- niezwłoczne wprowadzenie zmian w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych, które pozwoliłyby na pokrywanie z budżetu Państwa kosztów ponoszonych przez gospodarstwa rolne związane z wprowadzeniem programu bioasekuracji ASF.
Zaniechanie działań przez Rząd RP przełoży się na upadłość wśród wielu producentów, co w dalszej konsekwencji wpłynie niekorzystnie na rynek pracy powiązany z sektorem, w tym również na budżet Państwa. Mając na względzie powyższe, raz jeszcze wnosimy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję.