Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 3 grudnia 2012 r.w sprawie zwiększenia limitu środków przyznanych Samorządowi Województwa Podlaskiego w budżecie państwa na rok 2013 w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego (...)

Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
  z dnia 3 grudnia 2012 r.
w sprawie zwiększenia limitu środków przyznanych Samorządowi Województwa Podlaskiego w budżecie państwa na rok 2013 w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”

Sejmik Województwa Podlaskiego apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjecie natychmiastowych działań w kierunku zwiększenia limitów środków przyznanych na 2013 r. w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, w celu zapewnienia sprawnej i skutecznej realizacji zadań nałożonych ustawowo na SW przez IZ.

Mając na uwadze sprawną realizację Programu praktycznie w jego szczytowym punkcie, a także zalecenia pokontrolne z MRiRW z dnia 17 maja 2012 roku dotyczące zwiększenia zatrudnienia, Sejmik Województwa Podlaskiego nie widzi podstaw do tak znaczącego zmniejszenia środków finansowych w ramach Pomocy Technicznej na kolejny rok budżetowy. Obniżenie wysokości środków Pomocy Technicznej w najważniejszym punkcie realizacji Programu, gdzie konieczne jest zintensyfikowanie prac nie powinno mieć miejsca, chociażby z powodu oszczędności z lat 2007-2009, w których SW Podlaskiego z nich nie korzystał. Program Operacyjny RYBY 2007-2013 został uruchomiony, jako ostatni z okresu programowania 2007-2013. Oś 4 PO RYBY za realizację, której odpowiadają Samorządy Województw została uruchomiona najpóźniej ze wszystkich osi Programu (pierwsze umowy pomiędzy MRiRW a LGR-ami zostały zawarte pod koniec października 2010 r., natomiast pierwsze konkursy dla beneficjentów ogłaszane były w pierwszej połowie 2011 r.). Rozpoczęliśmy korzystanie ze środków finansowych w ramach PO RYBY dopiero od lutego 2010 roku. W pierwszych latach realizacji Programu (2010 i 2011) Samorząd Województwa Podlaskiego wykorzystał środki finansowe na bardzo niskim poziomie, co na pewno nie uszczupliło budżetu Pomocy Technicznej PO RYBY i nie może być przyczyną zmniejszenia środków finansowych w roku 2013. Ryzyko wyczerpania limitów środków w województwach wystąpi już w połowie roku 2013, co w konsekwencji doprowadzi do destabilizacji wdrażania i tak już opóźnionego o 3 lata Programu Operacyjnego RYBY.
Podział środków Pomocy Technicznej PO RYBY dokonany przez Instytucję Zarządzającą nie odzwierciedla faktycznych potrzeb Samorządu Województwa działającego jako Instytucja Pośrednicząca, któremu delegowano zadania w ramach PO RYBY 2007-2013.
Ponadto jesteśmy jedynym województwem, gdzie Lokalna Grupa Rybacka przesunęła środki finansowe na konkursy dla Beneficjentów z kolejnego okresu programowania na rok 2011. Lata 2012-2013 dla Samorządu Województwa są okresem zintensyfikowanych prac nad weryfikacją wniosków, podpisywaniem umów z Beneficjentami, ich rozliczaniem i przeprowadzaniem kontroli.
Mając na uwadze powyższe, Sejmik Województwa Podlaskiego stoi na stanowisku, że SW nie powinien ponosić konsekwencji niedoszacowania potrzeb finansowych instytucji zaangażowanych w realizację Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013.

Ponadto należy podkreślić, iż pismem z 9 maja 2012 roku (znak RYBkmr – mf-075-3/2012 l.dz.2508) Sekretarz Stanu Pan Kazimierz Plocke zwrócił się z prośbą do marszałków województw o zintensyfikowanie działań polegających na weryfikacji i rozliczaniu operacji realizowanych w ramach Osi priorytetowej 4, tym bardziej niezrozumiałym jest zmniejszenie środków finansowych na rok 2013 niezbędnych do prawidłowego i terminowego wdrażania Programu.

Stąd też, Sejmiku Województwa Podlaskiego apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwiększenie limitu przyznanego Samorządowi Województwa Podlaskiego na rok 2013 w budżecie państwa lub zagwarantowanie powstałych różnic w rezerwie celowej budżetu państwa w celu zapewnienia sprawnej i skutecznej realizacji zadań nałożonych ustawowo na SW przez Instytucję Zarządzającą.


 

Powrót na początek strony