Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 8 września 2014 r. w sprawie zabezpieczenia w budżecie Województwa środków finansowych na działania związane z wypłatą odszkodowań i podjęcie działań w związku z wystąpieniem klęski ekologicznej (...)

Stanowisko

Sejmiku Województwa Podlaskiego

z dnia 8 września 2014 r.

ws. zabezpieczenia w budżecie Województwa środków finansowych na działania

związane z wypłatą odszkodowań  i podjęcie działań w związku z wystąpieniem klęski ekologicznej na terenie Województwa Podlaskiego

Mając na uwadze zapisy wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2014 r., poz. 420) oraz działania podjęte zarówno przez administrację rządową i samorząd Województwa Podlaskiego, Sejmik Województwa Podlaskiego postuluje o prowadzenie dalszych działań w tym zakresie.

Ograniczenia wprowadzone w województwie podlaskim w wyniku wystąpienia ASF spowodowały nadmierny rozrost populacji dzika. Następstwem tego było zakłócenie równowagi biocenotycznej, co należy zakwalifikować, jako wystąpienie stanu klęski ekologicznej.

Sejmik Województwa Podlaskiego widzi konieczność zabezpieczenia w budżecie województwa środków finansowych w wysokości minimum 100 tys. zł z przeznaczeniem na likwidację skutków wystąpienia klęski. Niniejsza kwota winna być uzupełnieniem środków przeznaczonych na ten cel z budżetu Państwa.

Podstawą ustalenia ostatecznej kwoty niezbędnej na pokrycie szkód oraz podjęcie niezbędnych działań związanych z wystąpieniem klęski ekologicznej będzie szacunek dokonany przez Zespół składający się z przedstawicieli: Wojewody Podlaskiego, Podlaskiej Izby Rolniczej, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Lasów Państwowych, Kół łowieckich, powiatów, miast i gmin na terenie których wystąpiła szkoda.

Sejmik Województwa Podlaskiego zwraca uwagę na konieczność szybkiego podjęcia działań, tak by zakończyć proces wypłaty odszkodowań przed sezonem zimowym. Umożliwi to rolnikom przygotowanie odpowiedniej bazy paszowej na zimę i racjonalne decyzje w odniesieniu do  planowanych zasiewów na powierzchni gruntów objętych szkodą.

 

 

Powrót na początek strony