Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 23 czerwca 2016 roku w sprawie opracowywania dokumentów programowych w działaniu „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Tytuł
Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 23 czerwca 2016 roku w sprawie opracowywania dokumentów programowych w działaniu „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Data
2016-06-23

Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego

z dnia 23 czerwca 2016 roku

 

w sprawie opracowywania dokumentów programowych w działaniu „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

          Sejmik Województwa Podlaskiego z niepokojem obserwuje postępujący proces komplikowania zasad oraz procedur dotyczących przyznawania i wypłaty pomocy. Postępowanie takie przekłada się bezpośrednio na finanse beneficjentów, którzy chcąc przygotować projekt zmuszeni będą ponieść dodatkowe, nie mające merytorycznego uzasadnienia, koszty.

          Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działań mających na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla beneficjentów zgodnie z Art. 27 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, przewiduje wprowadzenie możliwości realizacji projektu w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Rozwiązanie takie z powodzeniem zostało wdrożone w zakresie dotyczącym budowy dróg lokalnych. Zapotrzebowanie na wsparcie inwestycji ponad dwukrotnie przekroczyło dostępną w naszym województwie alokację. Żadna ze zgłoszonych inwestycji nie mogła być zrealizowana w zakładanym zakresie, bez uzyskania dofinansowania. System „zaprojektuj i wybuduj” pozwolił na ograniczenie wydatków związanych z przygotowaniem dokumentacji technicznej, wykupem gruntów, uzyskaniem pozwoleń, na inwestycję, której gmina samodzielnie nie będzie w stanie zrealizować (w okresie ważności decyzji).

Tym większe zdumienie budzi fakt rezygnacji z takiej możliwości, przy ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, gdzie PROW jest jedynym Programem wspierającym tego typu inwestycje na obszarze zlokalizowanym poza aglomeracjami.

          Dodatkowym obciążeniem dla beneficjentów jest warunek realizacji inwestycji zgodnie z analizą efektywności kosztowej, obejmującej co najmniej dwa warianty osiągnięcia celu operacji, uwzględniającej ich koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

Ten nowy dokument musi zostać opracowany wyłącznie na potrzeby ubiegania się o pomoc finansową z PROW 2014-2020. Gminy będą zmuszone do zlecenia tego opracowania firmie zewnętrznej, gdyż same nie maja doświadczenia w opracowywaniu takich dokumentów. Należy również podkreślić, że w wypadku modernizacji istniejących ujęć wody, stacji uzdatniania wody, czy zbiorczych oczyszczalni ścieków, nie jest możliwa całkowita zmiana technologii, a jedynie jakość zastosowanych materiałów. Analiza efektywności kosztowej będzie niemożliwa do zweryfikowania przez pracowników nie będących ekspertami w dziedzinie materiałoznawstwa, technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, a w wypadku budowy ujęć wody, w dziedzinie geologii.

          W związku z powyższym, w trosce o finanse publiczne oraz sprawność i przejrzystość oceny projektów, Sejmik Województwa Podlaskiego wnosi o uwzględnienie kwestii zawartych w Warunkach dotyczących wdrażania Programu (poz. 15.5 PROW), tj.:

  1. Uproszczenie dokumentacji związanej z wnioskowaniem o przyznanie pomocy, w tym ograniczenie do niezbędnego minimum wymaganych dokumentów.
  2. Wprowadzenie możliwości realizacji projektu w systemie „zaprojektuj i wybuduj” poprzez dopuszczenie we wszystkich zakresach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi” systemu „zaprojektuj i wybuduj” oraz rezygnację z konieczności sporządzania analizy efektywności kosztowej operacji.

 

Otrzymują:

  1. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  2. Generalna Dyrekcja Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich KE
  3. Związek Województw RP
  4. Związek Gmin Wiejskich RP
  5. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Powrót na początek strony