Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 24 kwietnia 2023 r. w sprawie nadmiernej populacji łosi i wilków na terenie województwa podlaskiego

Tytuł
Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 24 kwietnia 2023 r. w sprawie nadmiernej populacji łosi i wilków na terenie województwa podlaskiego
Data
2023-04-24

Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 24 kwietnia 2023 r. w sprawie nadmiernej populacji łosi i wilków na terenie województwa podlaskiego

W związku z obserwowaną stale rosnącą na terenie województwa podlaskiego populacją łosi i wilków oraz ich wpływu na gospodarkę rolną, leśną i bezpieczeństwo mieszkańców  – Sejmik Województwa Podlaskiego wnosi o podjęcie działań zaradczych mających na celu zapobieżenie narastającym stratom w gospodarce oraz zagrożeniu bezpieczeństwa ludzi i ich mieniu.

Sejmik Województwa Podlaskiego zwraca uwagę, iż nie ma przypisanych kompetencji do zarządzania populacjami zwierząt łownych czy chronionych ani nie sprawuje nad tym rodzajem działalności kontroli ,  a przegęszczone i ciągle rosnące populacja łosi (w regionie ok. 11 tys. szt. ) i  populacja wilków – zwłaszcza na terenie województwa podlaskiego wymagają pilnego rozwiązania.

Przegęszczona populacja łosi uniemożliwia prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej – wymusza stosowanie środków ochrony lasu w formie bardzo dużych powierzchni grodzeń upraw i młodników, a to z kolei  skutkuje zwiększoną migracją łosi na tereny przyległe, tj lasy prywatne, gdzie właścicieli nie stać na stosowanie środków ochrony lasu, uprawy sadownicze i rolne. Potwierdzają to: co roku zwiększający się areał szkód od łosi i wartość odszkodowań za które wypłacane są środki z budżetu Skarbu Państwa liczone w milionach złotych. Jednocześnie wyłączanie powierzchni lasów poprzez grodzenia prowadzi do zmiany behawioru tych zwierząt, nasilanie się ich występowania w terenach otwartych, a pośrednio do wzrostu wypadków i kolizji drogowych z ich udziałem.  

Niepokojąca jest również stale rosnąca populacja wilków na terenie Polski Wschodniej, zwłaszcza na Podlasiu i Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu. Zwierzęta te podchodzą pod zabudowania i są coraz bardziej widoczne. Zmienił się ich behawior, zanikł strach przed człowiekiem, a często dochodzi do hybrydyzacji tego gatunku z psem domowym. Wraz ze wzrostem liczebności wilków rosną kwoty odszkodowań za szkody przez nie wyrządzane. Ponadto wilk jest już postrzegany jako zagrożenie dla człowieka i jego zwierząt domowych nie tylko na terenach wiejskich ale na  obrzeżach miast i osiedli co rejestruje miejski czy przydomowy monitoring. Brak kontroli nad populacją wilków będzie negatywnie wpływać na atrakcyjność turystyczną województwa podlaskiego z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa, podobnie jak sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Opisywane powyżej zjawiska nie są czymś nowym. Lasy Państwowe, Polski Związek Łowiecki, Izby Rolnicze, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalne samorządy i administracja, a także inne podmioty i mieszkańcy po wielokroć informowali o problemie, organizowali spotkania, narady, konferencje, formułowali i przesyłali wnioski postulatów i gotowych propozycji rozwiązań problemów. Opracowano kilka strategii ochrony i zarządzania tymi gatunkami.  W tej sytuacji włodarze terenów ale przede wszystkim miejscowa ludność czują się rozgoryczeni brakiem przyjmowania rozwiązań i podejmowania decyzji.

Sejmik Województwa Podlaskiego apeluje zatem do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie systemowych działań w zakresie racjonalnej i skutecznej regulacji liczebności populacji łosia i wilka oraz ich negatywnego wpływu na gospodarkę i bezpieczeństwo mieszkańców.

Powrót na początek strony