Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie obrony polskiej samorządności

Tytuł
Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie obrony polskiej samorządności
Data
2017-03-27

Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 27 marca 2017 r.


w sprawie obrony polskiej samorządności



          Sejmik Województwa Podlaskiego jako przedstawiciel samorządu mieszkańców regionu, wyraża stanowczą dezaprobatę wobec przyjmowanych przez władze państwowe rozwiązań prawnych i organizacyjnych oraz podejmowanych inicjatyw ograniczających wpływ społeczności na zarządzanie sprawami o znaczeniu lokalnym lub regionalnym. Protestujemy przeciwko recydywie centralizmu w Polsce.
Polski samorząd terytorialny jest zaliczany do najważniejszych osiągnięć przemian ustrojowych w naszym kraju po 1989 roku. Jest doceniany przez mieszkańców gmin, miast, powiatów i województw, oraz dobrze oceniany przez ekspertów krajowych i zagranicznych. Ustawodawca w istotnym stopniu wdrożył wynikające z Konstytucji RP oraz przepisów prawa międzynarodowego dyrektywy o charakterze ustrojowym, określające status i właściwości polskiego samorządu terytorialnego.
Obecnie samodzielność jednostek samorządu terytorialnego, czyli wspólnot obywateli,  jest zagrożona. Ustawodawca nie dostrzega tej chronionej konstytucyjnie wartości (art. 165 ust. 2), bez poszanowania której trudno mówić o realnej samorządności lokalnej czy regionalnej. Podstawą ukształtowania i funkcjonowania samodzielnego i skutecznego w zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców jest idea pomocniczości i ściśle z nią związana zasada decentralizacji.
Wyłączanie i ograniczanie przyznanych uprzednio zadań samorządów np. w zakresie prowadzenia doradztwa rolniczego, ochrony środowiska, rozwijania bazy sportowej, wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy czy dystrybucji środków unijnych, prowadzi w efekcie do ponownej centralizacji państwa i kumulacji środków publicznych w rękach decydentów w Warszawie. Dostrzegamy nadto niebezpieczną intencję nadmiernie głębokiej ingerencji administracji rządowej w organizowanie przez samorządy szkolnictwa i opieki zdrowotnej.
Dlatego z niepokojem obserwujemy propozycje polityków partii rządzącej dotyczącej ograniczania Polakom praw wyborczych poprzez wyłączanie możliwości swobodnego wyboru wójtów i burmistrzów. To zamach na zasady i gwarancje wywodzone z Konstytucji RP, w szczególności z art. 2 i art. 60. Propozycje zmian granic miasta stołecznego Warszawy, tworzenia odrębnych województw: mazowieckiego i stołecznego, czy gmin wokół Opola są dobitnymi przykładami lekceważącego stosunku władz rządowych do ludzi tworzących wspólnoty lokalne. W niebezpiecznie szybkim tempie samorządność zmierza od jej pierwotnej koncepcji – organizacji społeczeństwa obywatelskiego – do modelu według koncepcji etatystycznej organizacji wyłącznie administracji państwowej.
Sejmik Województwa Podlaskiego upoważnia Zarząd Województwa do prowadzenia intensywnej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami ogólnokrajowymi, a także organizacjami społecznymi w tym związanymi z ideą obrony samorządności, celem ochrony uprawnień mieszkańców województwa do samostanowienia o sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym lub regionalnym.

Otrzymują:
Prezydent RP
Prezes Rady Ministrów
Parlamentarzyści w Województwa Podlaskiego
Marszałkowie Województw RP
Samorządy Województwa Podlaskiego

Powrót na początek strony