Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie uchwalonej przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska w zakresie dotyczącym funkcjonowania wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej

Tytuł
Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie uchwalonej przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska w zakresie dotyczącym funkcjonowania wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej
Data
2017-03-27


STANOWISKO
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO
z dnia 27 marca 2017 r.

w sprawie uchwalonej przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska w zakresie dotyczącym funkcjonowania wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej



     Sejmik Województwa Podlaskiego  wyraża zdecydowany sprzeciw wobec uchwalonej przez Sejm RP w trzecim czytaniu na ostatnim posiedzeniu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska wprowadzającej zmiany w zakresie dotyczącym powoływania organów wojewódzkich funduszy ochrony  środowiska i gospodarki wodnej, która de facto jest przejęciem przez administrację rządową pełnej kontroli nad funkcjonowaniem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz pozbawieniem organów samorządu województwa wpływu na ich pracę.
     Proponowane zmiany w szczególności dotyczą art. 400f ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2016 r. poz. 672 ze zm.) i ograniczają skład rad nadzorczych wojewódzkich funduszy z obecnie 7 do 5 osób, przy czym dzieje się to kosztem m. in. samorządu województwa. Dotychczas w skład rad nadzorczych wchodzili dwaj przedstawiciele samorządu województwa, tj. przewodniczący komisji właściwych do spraw środowiska sejmików województw albo ich zastępcy oraz dyrektorzy albo wicedyrektorzy departamentów do spraw ochrony środowiska urzędów marszałkowskich.
     Zgodnie z nowymi przepisami jedynym przedstawicielem samorządu województwa w radzie będzie wiceprzewodniczący, którego wyznaczy sejmik. Tym samym głos samorządów w radzie zostanie jeszcze bardziej ograniczony.
     A tymczasem to właśnie samorząd województwa tworzy i kreuje politykę rozwoju województwa, również w zakresie ochrony środowiska m.in.: poprzez opracowywane przez zarząd województwa i uchwalane przez sejmik województwa strategiczne, wojewódzkie dokumenty programowe np.: program ochrony środowiska, plan gospodarki odpadami wraz z planem inwestycyjnym, program ochrony powietrza, program ochrony przed hałasem, etc. Dokumenty te opisują aktualną sytuację w województwie, wskazują kierunki działań  i określają cele do osiągnięcia, a przede wszystkim wyznaczają działania ochronne, jakie należy wykonać, aby stan środowiska w województwie poprawić.
     Przedstawiciele samorządu województwa w radach nadzorczych są też głosem samorządów lokalnych szczebla gminnego i powiatowego, często wskazując obszary najpilniejszych potrzeb również społeczności lokalnych.
    Obecnie obowiązujące rozwiązania prawne zapewniają samodzielność i niezależność funduszu, a skład rady nadzorczej świadczy o równowadze między stroną samorządową a rządową. Model ten daje rządowi możliwość dysponowania w skali kraju środkami na ochronę środowiska poprzez Narodowy Fundusz  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a samorządom wojewódzkim środkami zgromadzonymi w województwach za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jest to  niezmiernie istotne i niezbędne do realizacji celów regionalnych programów operacyjnych a także wsparcia w zakresie środowiskowym gmin,  powiatów także poprzez działania wspólne z organizacjami pozarządowymi.
     Dotychczasowe – już ponad 20-letnie – działanie wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej było i jest ważnym instrumentem kształtowania przez samorząd polityki w zakresie ochrony środowiska.
     Sejmik Województwa Podlaskiego jest przekonany, iż wprowadzenie planowanych zmian ograniczy w tym zakresie swobodę działania tej instytucji a w konsekwencji zakwestionuje i uniemożliwi realizację decyzji podejmowanych na szczeblu regionalnym. Istnieje poważna obawa, iż samorządy stracą realny wpływ na możliwości dofinansowania przedsięwzięć niezbędnych dla realizacji polityki ochrony środowiska w województwie.
     Sejmik Województwa Podlaskiego wnosi o odrzucenie tych regulacji prawnych przez Senat i pozostawienie dotychczasowego stanu prawnego funkcjonowania wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej jako modelu sprawdzonego i efektywnego.



Otrzymują:
1.    Pan Andrzej Duda Prezydent RP
2.    Pan Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP
3.    Pan Stanisław Karczewski Marszałek Senatu RP
4.    Pani Beata Szydło Prezes Rady Ministrów
5.    Pan Jan Szyszko Minister Środowiska
6.    Pan Krzysztof Jurgiel Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
7.    Parlamentarzyści Województwa Podlaskiego

Powrót na początek strony