Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 29 listopada 2021 r. w sprawie utworzenia całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży

Tytuł
Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 29 listopada 2021 r. w sprawie utworzenia całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży
Data
2021-11-29

Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 29 listopada 2021 r.

w sprawie utworzenia całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży

Mając na względzie potrzeby leczenia dzieci i młodzieży w zakresie chorób psychicznych w województwie podlaskim i umowę zawartą pomiędzy Województwem Podlaskim a Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku (umowa nr UDA-RPPD.08.04.01-20-0082/19-00 z dnia 22 marca 2019 r. o dofinansowanie projektu pt. „Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci  i Młodzieży przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku”, nr projektu WND-RPPD.08.04.01-20-0082/19 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.4 Infrastruktura społeczna, Poddziałania 8.4.1 Infrastruktura dla ochrony zdrowia) Sejmik Województwa Podlaskiego zobowiązuje Zarząd Województwa do przedkładania cyklicznych informacji w sprawie realizacji powyższej umowy, obejmującej budowę koniecznej infrastruktury wraz z wyposażeniem oraz otwarcie w ramach UDSK Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży (36 łóżek), Oddziału Dziennego Opieki Psychiatrycznej, Poradni Psychiatrycznej, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Izby Przyjęć Planowych i sal konsultacyjnych.

Sejmik oczekuje od Zarządu, w oparciu o informacje uzyskane od Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i ewentualne kontrole na miejscu, przysługujące na mocy wspomnianej umowy przedłożenia Sejmikowi sprawozdań z realizacji projektu w następujących terminach:

  1. Informację o zaawansowaniu inwestycji, przygotowaniach do otwarcia Centrum, ewentualnych zagrożeniach i planowanym terminie rozpoczęcia działalności oraz możliwości świadczenia hospitalizacji dzieci (młodzieży) – chociażby w ograniczonym zakresie – do końca 2021 r.
  2. Przekazywanie cykliczne – raz w trymestrze – informacji określonych w punkcie 1.
  3. Przekazanie informacji o stanie przygotowania kadry medycznej planowanej
    do zatrudnienia w Centrum.

Sejmik Województwa Podlaskiego wnioskuje do Zarządu Województwa Podlaskiego o pilne przedstawienie projektu organizacji tymczasowego oddziału całodobowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży do czasu uruchomienia Centrum.  

Sejmik stoi na stanowisku, iż Centrum powinno być uruchomione przed datą końcowego rozliczenia projektu tj. przed końcem 2022 r.

Powrót na początek strony