Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 29 października 2024 r. w sprawie obrony branży drzewnej i wycofania moratorium Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącego pozyskania drewna.
- Tytuł
- Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 29 października 2024 r. w sprawie obrony branży drzewnej i wycofania moratorium Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącego pozyskania drewna.
- Data
- 2024-10-29
Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 29 października 2024 r.
w sprawie obrony branży drzewnej i wycofania moratorium Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącego pozyskania drewna.
Sejmik Województwa Podlaskiego z niepokojem przyjął kolejną decyzję Ministerstwa Klimatu i Środowiska z 30 września 2024 r. o przedłużeniu moratorium z 8 stycznia 2024r. ograniczającego gospodarkę leśną. Przedłużone moratorium nie zawiera konkretnego terminu jego zakończenia i w bezprecedensowy sposób uderza w gospodarkę naszego kraju i regionu. Wsłuchując się w głos przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą w branży drzewnej oraz zatrudnionych w niej pracowników, Sejmik Województwa Podlaskiego wyraża swój sprzeciw wobec obowiązywania moratorium. Solidaryzując się z całą branżą drzewną funkcjonującą na terenie Województwa Podlaskiego apelujemy o jego odwołanie i wyrażamy swoją opinię, iż moratorium ma negatywne konsekwencje dla całej branży związanej z leśnictwem, przemysłem drzewnym i gospodarką kraju. Gospodarka Województwa Podlaskiego opiera się na przemyśle drzewnym, która stanowi jedną z najlepiej prosperujących gałęzi naszego regionu. Udział w produkcji przemysłowej branży drzewnej w Województwie Podlaskim wynosi ok 8%.
Argumenty przeciwko przedłużeniu/obowiązywaniu moratorium:
- Konsultacje społeczne: W ramach przeprowadzonych przez Regionalna Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku konsultacjach społecznych głos zabrało 13270 osób. Stanowisko przeciw jakimkolwiek ograniczeniom wyraziło 8445, za utrzymaniem moratorium opowiedziało się 1599 osób.
- Doświadczenie leśników: Polska gospodarka leśna opiera się na wieloletnich, racjonalnych zasadach gospodarki leśnej. Leśnicy prowadzą lasy w sposób zrównoważony, zapewniając
ich rozwój i ochronę przyrody. Racjonalna gospodarka leśna nie oznacza niszczenia zasobów, lecz ich odpowiedzialne zarządzanie i odtwarzanie. - Konsekwencje ekonomiczne: Kolejne wydłużenie moratorium skutkuje stratami finansowymi, ograniczeniem produkcji i możliwymi zwolnieniami. Brak dostępu do surowca skutkuje ograniczeniem produkcji, co może prowadzić do zwolnień pracowników i w efekcie utraty dochodów wielu rodzin, w tym mieszkańców Województwa Podlaskiego. To decyzja, która bezpośrednio uderza w przedsiębiorców i pracowników, którzy swoje życie zawodowe poświęcili tej branży.
- Znaczenie dla Województwa Podlaskiego: Przemysł drzewny jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki Województwa Podlaskiego. Decyzja o przedłużeniu moratorium szczególnie dotkliwie uderza w lokalne społeczności, które od pokoleń związane są z leśnictwem i przemysłem drzewnym. Ograniczenie pozyskania drewna prowadzi do destabilizacji ekonomicznej i społecznej w regionie, co może spowodować zamykanie firm i zwalnianie pracowników. Sumując wszystkie powiązane sektory, w Województwie Podlaskim działa około 500 firm związanych z przemysłem drzewnym. Branża zatrudnia ok. 5000 osób.
- Dostępność drewna: Drewno jest kluczowym surowcem w wielu dziedzinach życia m.in.
w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru, materiałów biurowych czy sprzętu muzycznego. Jest jedynym ekologicznym i odnawialnym materiałem. Ograniczenie jego pozyskiwania może wpłynąć na podaż na rynku, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu cen dla społeczeństwa.
Zdecydowanie wnioskujemy zatem, o wycofanie moratorium i powrót do otwarcia lasów dla przemysłu drzewnego sprzed wprowadzenia moratorium. Ograniczenie to szkodzi branży, wpływa negatywnie na lokalne społeczności oraz gospodarkę narodową.
Otrzymują:
Prezes Rady Ministrów
Marszałek Sejmu
Wicemarszałek Senatu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Wojewoda Podlaski