Ocena wpływu wsparcia RPOWP 2014-2020 na poprawę dostępności transportowej w województwie podlaskim

Tytuł
Ocena wpływu wsparcia RPOWP 2014-2020 na poprawę dostępności transportowej w województwie podlaskim
Rok
  • 2024

Celem badania była ocena wpływu wsparcia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (RPOWP 2014-2020, Program) na poprawę dostępności transportowej zewnętrznej i wewnętrznej w województwie podlaskim, a w szczególności określenie skuteczności, użyteczności, trwałości oraz europejskiej wartości dodanej interwencji w badanym zakresie.

Realizacja ewaluacji była możliwa dzięki wykorzystaniu zestawu metod i technik badawczych o różnym charakterze, z wykorzystaniem zróżnicowanych źródeł materiału badawczego: zarówno danych zastanych, jak i wywołanych. W badaniu uczestniczyli zarówno beneficjenci, jak i mieszkańcy województwa podlaskiego oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację Programu i innych instytucji działających w obszarze transportu w województwie podlaskim.

Najważniejszy wniosek płynący z przeprowadzania badania wskazuje, że interwencję należy uznać za skuteczną, o czym świadczą: osiągnięte poziomy wskaźników przypisanych do interwencji, rezultaty dotyczące zmian w sieci transportowej oraz efekty o charakterze społeczno-gospodarczym. Zgodnie z przyjętą logiką interwencji, interwencja wpłynęła na poprawę zewnętrznej i wewnętrznej oraz międzygałęziowej dostępności transportowej województwa podlaskiego.

Badanie potwierdziło także użyteczność interwencji. Inwestycje transportowe w ramach Programu wpływają na osiąganie rezultatów społeczno-gospodarczych. Analizy wskazują przede wszystkim na zgodne z przyjętą logiką interwencji efekty, takie jak: poprawa warunków rozwoju gospodarczego, poprawa jakości życia mieszkańców, pozytywny wpływ na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, jak również na poprawę jakości infrastruktury drogowej oraz kolejowej w regionie. Dzięki inwestycjom realizowanym w ramach RPOWP 2014-2020 poprawił się ogółem stan bezpieczeństwa i przepustowości sieci transportowej w regionie.

Wysoko oceniono również trwałość interwencji. Wykazano, że jednostki samorządowe zapewniły trwałość inwestycji drogowych na etapie prac projektowych oraz zawierania umów z wykonawcami. Potwierdzono, że podjęte działania w ramach ewaluowanej interwencji wpisują się w plany strategiczne na różnym szczeblu (lokalnym, regionalnym, krajowym, europejskim), co zwiększa szanse na wykorzystywanie, utrzymanie i trwałość efektów przedmiotowych inwestycji.

Zrealizowane w ramach RPOWP 2014-2020 inwestycje transportowe przyczyniły się do osiągnięcia europejskiej wartości dodanej. Należy w tym kontekście wyeksponować wniosek o istotnym znaczeniu wykorzystanych środków unijnych, bez których Beneficjenci nie zdołaliby zrealizować swoich projektów.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami badania.

Powrót na początek strony