Przegląd roczny Planu Ewaluacji RPOWP 2014-2020
- Tytuł
- Przegląd roczny Planu Ewaluacji RPOWP 2014-2020
- Rok
-
- 2022
Zmiany dokonane w Planie Ewaluacji:
1)Zaktualizowanie wersji regionalnych dokumentów operacyjnych, związanych z wdrażaniem RPOWP 2014-2020, do których odwoływano się w Planie Ewaluacji;
2)Dokonanie zmian alokacji na poszczególne Osie Priorytetowe RPOWP 2014-2020 w związku ze zmianami w RPOWP 2014-2020;
3)Uwzględnienie w części dotyczącej opisu RPOWP 2014-2020, dwóch nowych osi priorytetowych, w związku z przyznaniem województwu podlaskiemu środków
w ramach instrumentu REACT-EU, i wprowadzeniem wynikających z tego zmian w RPOWP 2014-2020, z grudnia 2021 r. tj.:
- Oś XI Wspieranie odbudowy gospodarki regionu w związku z pandemią COVID-19,
- Oś XII Pomoc Techniczna REACT-EU;
4)Wprowadzenie zmian w badaniach ewaluacyjnych w następującym zakresie:
a)Ocena wpływu działań z zakresu wspierania gospodarki niskoemisyjnej oraz ochrony środowiska i racjonalnego gospodarowania zasobami w ramach osi V i VI RPOWP 2014-2020:
- rozszerzono badanie o Działanie 11.1 RPOWP Wspieranie odbudowy gospodarki regionu w związku z pandemią COVID- 19, jako element oceny wpływu środków REACT-EU na transformację ekologiczną w regionie, zgodnie z zaleceniami KJE;
- zmieniono termin realizacji badania na wynikający z możliwości i potrzeb informacyjnych Jednostki Ewaluacyjnej RPOWP;
- zmieniono szacunkowy koszt realizacji badania, zgodnie z Planem postępowań o udzielenie zamówień na 2022 rok
b)Ocena wpływu wsparcia RPOWP 2014-2020 na poprawę dostępności transportowej w województwie podlaskim:
- zmieniono termin realizacji badania na wynikający z możliwości i potrzeb informacyjnych JE;
- zmieniono szacunkowy koszt realizacji badania, zgodnie z Planem postępowań o udzielenie zamówień na 2022 rok
c)Ocena wpływu wsparcia RPOWP 2014-2020 na edukację opiekuńczo-wychowawczą w województwie podlaskim:
- dostosowano badanie do wymaganych trzech pomiarów wskaźników rezultatu długoterminowego EFS, tj. Liczba utworzonych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, które funkcjonują 2 lata po uzyskaniu dofinansowania z EFS oraz Liczba miejsc wychowania przedszkolnego, które funkcjonują 2 lata po uzyskaniu dofinansowania ze środków EFS.
d)Ocena wpływu wsparcia RPOWP 2014-2020 na jakość kształcenia zawodowego w województwie podlaskim:
- dostosowano badanie do ostatecznie wypracowanego zakresu badania, tj. zmodyfikowano zakres pytań badawczych oraz przesunięto termin realizacji badania, zgodnie z potrzebami informacyjnymi JE.
e)Ocena wpływu wsparcia RPOWP 2014-2020 na rozwój usług i infrastruktury społecznej:
- dostosowano badanie do ostatecznie wypracowanego zakresu badania, tj. dodano dwa działania, które zostały objęte ewaluacją i które wpisują się w zakres przedmiotowy badania, tj. Działanie 8.6 Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego (w zakresie typu projektu nr 8) oraz Działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego (w zakresie typów projektów nr 9 i 10). Uszczegółowiono pytania badawcze pod tym kątem oraz przesunięto termin realizacji badania, zgodnie z potrzebami informacyjnymi JE.
f)Ocena wpływu wsparcia EFS i EFRR na trwałość i wysokiej jakości zatrudnienie:
- przesunięto termin realizacji badania na wynikający z możliwości i potrzeb informacyjnych JE;
- zmieniono szacunkowy koszt realizacji badania, zgodnie z Planem postępowań o udzielenie zamówień na 2022 rok.
g)Ocena wpływu wsparcia EFS na poprawę sytuacji pracowników i przedsiębiorstw w województwie podlaskim:
- podzielono realizację badania na 3 etapy, zgodnie z ostatecznie wypracowaną przez JE koncepcją założeń badawczych;
- zrezygnowano z oceny efektu netto interwencji z uwagi na wysoki koszt badania i brak wystarczającego uzasadnienia z punktu widzenia JE dla oceny w tym zakresie;
- przesunięto termin realizacji badania na wynikający z możliwości i potrzeb informacyjnych JE.
5)Zrezygnowano z realizacji następujących badań ewaluacyjnych:
a)Wpływ działań rewitalizacyjnych na sytuację obszarów zdegradowanych w województwie podlaskim: W ramach prac nad Regionalna Polityką Rewitalizacyjną Województwa Podlaskiego (RPR) IZ RPOWP przeprowadziła w 2021 diagnozę społeczno-gospodarczą województwa podlaskiego w zakresie realizowanych procesów rewitalizacyjnych. W wyniku prac analitycznych oraz szeregu spotkań i wywiadów z interesariuszami rewitalizacji (zwłaszcza gminami) sporządzono dokument diagnostyczny stanowiący podstawę postanowień i kierunków RPR. Diagnoza wyczerpuje obszar badania w zakresie rewitalizacji w województwie podlaskim, zatem realizacja przedmiotowej ewaluacji jest niezasadna.
b)Ewaluacja wsparcia podlaskich inteligentnych specjalizacji w dziedzinie innowacyjności oraz badań i rozwoju: IZ RPOWP zrezygnowała z realizacji drugiego badania ewaluacyjnego w zakresie podlaskich inteligentnych specjalizacji. IZ posiada już opracowany Plan rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego na lata 2021-2027+ . Opracowanie dokumentu poprzedziły szerokie prace analityczne, diagnoza stanu innowacyjności i przedsiębiorczości w regionie, warsztaty ze środowiskami przedsiębiorców, naukowców, instytucji otoczenia biznesu, IOB, klastrów i administracji, które wyczerpały potrzeby informacyjne IZ w zakresie wsparcia inteligentnych specjalizacji w województwie podlaskim. Tym samym, realizacja planowanego wcześniej badania, nie znajduje uzasadnienia.
c)Ocena wpływu wsparcia EFS na liczbę trwałych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych w województwie podlaskim IK EFS przejęła część badania, w zakresie pomiaru wartości wskaźnika rezultatu długoterminowego EFS „Liczba miejsc pracy istniejących co najmniej 30 miesięcy", do realizacji na poziomie centralnym. W pozostałej części badania, planowano ocenić rezultaty w zakresie działań wspierających ekonomię społeczną w województwie podlaskim. Jednakże ze względu na zrealizowanie badań w tym zakresie przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku (badanie: „Kondycja sektora ekonomii społecznej w województwie podlaskim w kontekście kryzysu wywołanego epidemią wirusa SARS-CoV-2”, zrealizowane w 2021 r.), IZ RPOWP 2014-2020 zaspokoiła swoje potrzeby informacyjne.
6) Propozycja nowego badania ewaluacyjnego:
a)Ocena wsparcia RPOWP 2014-2020 w zakresie rozwoju usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną w województwie podlaskim: Propozycja nowego badania ewaluacyjnego w ramach Działanie 8.1, która wynika z potrzeb informacyjnych IZ RPOWP w zakresie rozwoju usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną w regionie oraz wpływu środków REACT-EU na cyfrową odbudowę gospodarki w związku z pandemią COVID-19.
7)Dokonanie zmian redakcyjnych i technicznych w treści Planu.