Ochrona środowiska
-
14.05.2021
Udzielanie pozwoleń zintegrowanych
Pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. -
Usługa umożliwia złożenie do właściwego organu administracji geologicznej zgłoszenia o zamiarze przystąpienia do wykonywania robót geologicznych, przez tego kto uzyskał koncesję na poszukiwanie lub rozpoznawanie złoża kopaliny, z wyłączeniem złoża węglowodorów, albo uzyskał decyzję o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych.
-
07.05.2021
Wydawanie pozwoleń wodnoprawnych
Marszałek województwa wydaje pozwolenie wodnoprawne zgodnie z art. 140 ust. 2 pkt 1- 5d ustawy Prawo wodne, tj: 1) jeżeli szczególne korzystanie z wód, wykonywanie urządzeń wodnych lub eksploatacja instalacji bądź urządzeń wodnych są związane z przedsięwzięciami lub instalacjami, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska; 1a) o których mowa w art. 122 ust. 1, jeżeli dotyczą korzystania z wód i wykonywania urządzeń wodnych w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących, będących przedsięwzięciem mogącym zawsze znacząco oddziaływać na środowisko; 2) na wykonanie budowli przeciwpowodziowych; 3) na przerzuty wody i wykonanie niezbędnych do tego urządzeń wodnych; 4) na wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów; 5) o których mowa w art. 122 ust. 2; 5a) na wydobywanie z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów; 5b) na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska określone w przepisach wydanych na podstawie art. 45a ust. 1 pochodzących z eksploatacji instalacji związanej z przedsięwzięciami, o których mowa w pkt 1; 5c) wszystkie, o których mowa w art. 122, wymagane dla przedsięwzięcia, jeżeli jest organem właściwym do wydania jednego z tych pozwoleń; 5d) na wspólne korzystanie z wód, o którym mowa art. 130, jeżeli jest organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego dla jednego z zakładów. -
Marszałek województwa wydaje pozwolenia podmiotom prowadzącym instalacje, które są kwalifikowane jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 ze zm.).
-
Marszałek województwa wydaje zezwolenia podmiotom prowadzącym instalacje, które są kwalifikowane jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 ze zm.). Osoba ubiegająca się o wydanie decyzji zezwalającej na emisję gazów cieplarnianych z instalacji objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych zobowiązana jest złożyć wniosek zgodny z wymaganiami zawartymi w art. 53 ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1223).
-
Przedsiębiorca wydobywający kopalinę ze złoża na podstawie koncesji ma obowiązek terminowo uiszczać opłatę eksploatacyjną za kopalinę wydobytą w każdym okresie rozliczeniowym. Przedsiębiorca samodzielnie ustala wysokość należnej opłaty eksploatacyjnej za okres rozliczeniowy przed upływem miesiąca następującego po tym okresie i wnosi ją bez wezwania na rachunki bankowe gminy, na której terenie prowadzona jest działalność oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Okresem rozliczeniowym z tytułu opłaty eksploatacyjnej jest półrocze liczone odpowiednio od dnia 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do 31 grudnia. Przedsiębiorca przed upływem miesiąca następującego po każdym półroczu przedstawia organowi koncesyjnemu oraz wierzycielom informację dotyczącą opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę wraz z kopią dowodów dokonanych wpłat na rachunki bankowe wierzycieli w wysokości, odpowiednio: na rzecz właściwej gminy – 60% opłaty ustalonej za to półrocze opłaty oraz na rzecz NFOŚiGW – 40% tej opłaty. Jeśli wysokość opłaty eksploatacyjnej należnej za dany okres rozliczeniowy nie przekracza 300 zł, obowiązek jej zapłaty nie powstaje, jednak nie zwalnia to z obowiązku przedłożenia informacji określającej ilość wydobytej kopaliny. Obowiązek ten istnieje także w przypadku, gdy przedsiębiorca w danym półroczu nie wydobywał kopaliny (tzw. informacja „zerowa”). W razie stwierdzenia, że przedsiębiorca nie dokonał wpłaty należnej opłaty eksploatacyjnej w terminie albo dokonał wpłaty w wysokości innej niż należna, organ koncesyjny określa w drodze decyzji wysokość należnej opłaty eksploatacyjnej, stosując stawkę opłaty obowiązującą w okresie rozliczeniowym, którego opłata dotyczy. Do opłat eksploatacyjnych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa dotyczące zobowiązań podatkowych. Określone w tych przepisach uprawnienia organów podatkowych przysługują wierzycielom.
-
Podmiot korzystający ze środowiska, przesyłając do urzędu marszałkowskiego wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wnosząc opłaty za korzystanie ze środowiska może zwrócić się na podstawie art. 217 §1 i §2 oraz art. 218 Kodeks postępowania administracyjnego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o nie zaleganiu z opłatami za korzystanie ze środowiska. Zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami są niezbędnym dokumentem w wypadku ubiegania się o pozyskanie środków finansowych z funduszy ochrony środowiska.
-
Marszałek województwa w drodze decyzji wyraża zgodę na wydobywanie odpadów: • z zamkniętego składowiska odpadów nieposiadającego instrukcji prowadzenia składowiska odpadów, • ze zwałowiska odpadów.
-
Marszałek województwa na wniosek zarządzającego składowiskiem wydaje decyzję zatwierdzającą instrukcję prowadzenia składowiska odpadów. Instrukcja prowadzenia składowiska odpadów obejmuje fazę eksploatacyjną i poeksploatacyjną i powinna zawierać informacje zawarte w art. 129 ust. 4 ustawy o odpadach
-
Marszałek województwa w drodze decyzji wyraża zgodę na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części, na wniosek zarządzającego składowiskiem odpadów. Wniosek o wyrażenie zgody na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części powinien zawierać informacje zawarte w art. 146 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21 ze zm.).