Ochrona środowiska

  • Zgodnie z art. 98 ust. 1 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze organy administracji geologicznej oraz państwowa służba geologiczna gromadzą, ewidencjonują, archiwizują, chronią i udostępniają informację geologiczną. Stosownie do art. 100 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze, korzystanie z informacji geologicznej, do której prawa przysługują Skarbowi Państwa, jest nieodpłatne, z wyjątkiem sytuacji, gdy informacja geologiczna będzie wykorzystywana w celu prowadzenia działalności w zakresie: 1. wydobywania kopalin ze złóż; 2. poszukiwania i rozpoznawania złóż węglowodorów oraz wydobywania węglowodorów ze złóż; 3. podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla; 4. w jakim wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. Organy administracji geologicznej umożliwiają nieodpłatne zapoznanie się ze zgromadzoną informacją geologiczną, bez prawa dokonywania reprodukcji, odpisu, odrysu, wydruku, fotokopii lub kopii w postaci elektronicznej dokumentów i zbiorów danych, a także bez prawa pobierania próbek (wgląd), lub umożliwiają wykonywanie reprodukcji, odpisu, odrysu, wydruku, fotokopii lub kopii w postaci elektronicznej dokumentów i zbiorów danych oraz pobieranie próbek geologicznych (udostępnienie). Informacja geologiczna pochodząca z bieżącego dokumentowania przebiegu robót geologicznych i ich wyników nie podlega wglądowi i udostępnieniu do czasu zakończenia działalności będącej źródłem tej informacji.
  • Marszałek województwa wydaje zezwolenia podmiotom prowadzącym instalacje, które są kwalifikowane jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 ze zm.). Osoba ubiegająca się o wydanie decyzji zezwalającej na emisję gazów cieplarnianych z instalacji objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych zobowiązana jest złożyć wniosek zgodny z wymaganiami zawartymi w art. 53 ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1223).
  • Zgodnie z art. 98 ust. 1 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze organy administracji geologicznej oraz państwowa służba geologiczna gromadzą, ewidencjonują, archiwizują, chronią i udostępniają informację geologiczną. Dokumenty geologiczne oraz zbiory danych geologicznych, będące w posiadaniu Marszałka Województwa Podlaskiego przechowywane są w Wojewódzkim Archiwum Geologicznym w Białymstoku, znajdującym się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, 15-888 Białystok, ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1. Stosownie do art. 100 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze, korzystanie z informacji geologicznej, do której prawa przysługują Skarbowi Państwa, jest nieodpłatne, z wyjątkiem sytuacji, gdy informacja geologiczna będzie wykorzystywana w celu prowadzenia działalności w zakresie: 1. wydobywania kopalin ze złóż; 2. poszukiwania i rozpoznawania złóż węglowodorów oraz wydobywania węglowodorów ze złóż; 3. podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla; 4. w jakim wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. W myśl art. 100 ust. 8 ustawy Prawo geologiczne i górnicze Marszałek Województwa Podlaskiego wykonuje zadania Skarbu Państwa w przypadku korzystania z informacji geologicznej w celu prowadzenia działalności w zakresie, w jakim wymagane jest pozwolenie wodnoprawne; w pozostałych przypadkach właściwym organem jest Minister Środowiska. Podstawę określenia wynagrodzenia za korzystanie z informacji geologicznej za wynagrodzeniem stanowi sporządzana przez wnioskodawcę wycena określająca koszty projektowania, wykony-wania i dokumentowania prac geologicznych, w wyniku których powstała informacja geologiczna będąca przedmiotem wniosku o korzystanie z informacji geologicznej. W przypadku, gdy prawo do informacji geologicznej określonej we wniosku przysługuje Skarbowi Państwa, a przedmiotem udostępnienia jest informacja geologiczna wykorzystywana w celu określonym w art. 100 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo geologiczne i górnicze, tj. do działalności wymagającej pozwolenia wodnoprawnego, do wniosku o udostępnienie dołącza się umowę na korzystanie z informacji geologicznej zawartą z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, stosownie do art. 100 ust. 8 tej ustawy. W przypadku gdy wyłączne prawo do korzystania z informacji geologicznej określonej we wniosku przysługuje podmiotom innym niż Skarb Państwa, do wniosku o udostępnienie dołącza się pisemną zgodę podmiotu, któremu takie prawo przysługuje.
  • Marszałek województwa wydaje pozwolenia podmiotom prowadzącym instalacje, które są kwalifikowane jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 ze zm.).
  • Organy administracji są obowiązane do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie. Chodzi tu o organy administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, a także inne podmioty, gdy są one powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do wykonywania zadań publicznych dotyczących środowiska i jego ochrony. Udostępnieniu, na zasadach Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 353), podlegają informacje znajdujące się w posiadaniu organu administracji lub które są dla niego przeznaczone (informacje, którymi w imieniu organu dysponują osoby trzecie, w tym też informacje, których organ ten ma prawo żądać od tych osób trzecich), wymienione w art.9 ustawy, dotyczące m.in.: • stanu elementów środowiska oraz wzajemnego oddziaływania między tymi elementami, • emisji i zanieczyszczeń oddziałujących lub mogących oddziaływać na środowisko, • środków i działań (w tym analiz gospodarczych i założeń), które mają faktycznie lub potencjalnie wpływ na poszczególne elementy środowiska lub ich ochronę oraz raportów w tym zakresie, • stanu zdrowia, bezpieczeństwa i warunków życia ludzi w zakresie oddziaływania na nie stanu środowiska i emisji, • stanu obiektów kultury oraz budowlanych w zakresie oddziaływania na nie stanu środowiska i emisji Pisemnego wniosku o udostępnienie informacji (zgodnie ze wzorem). Zasadą jest udostępniane informacji o środowisku na pisemny wniosek (są jednak wyjątki), przy czym zgodnie z art. 13 ustawy, od podmiotu żądającego informacji o środowisku i jego ochronie nie wymaga się wykazania interesu prawnego lub faktycznego. We wniosku o udostępnienie informacji powinien być jasno określony zakres informacji i oczekiwana forma udostępnienia.
  • Marszałek województwa wydaje pozwolenie wodnoprawne zgodnie z art. 140 ust. 2 pkt 1- 5d ustawy Prawo wodne, tj: 1) jeżeli szczególne korzystanie z wód, wykonywanie urządzeń wodnych lub eksploatacja instalacji bądź urządzeń wodnych są związane z przedsięwzięciami lub instalacjami, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska; 1a) o których mowa w art. 122 ust. 1, jeżeli dotyczą korzystania z wód i wykonywania urządzeń wodnych w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących, będących przedsięwzięciem mogącym zawsze znacząco oddziaływać na środowisko; 2) na wykonanie budowli przeciwpowodziowych; 3) na przerzuty wody i wykonanie niezbędnych do tego urządzeń wodnych; 4) na wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów; 5) o których mowa w art. 122 ust. 2; 5a) na wydobywanie z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów; 5b) na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska określone w przepisach wydanych na podstawie art. 45a ust. 1 pochodzących z eksploatacji instalacji związanej z przedsięwzięciami, o których mowa w pkt 1; 5c) wszystkie, o których mowa w art. 122, wymagane dla przedsięwzięcia, jeżeli jest organem właściwym do wydania jednego z tych pozwoleń; 5d) na wspólne korzystanie z wód, o którym mowa art. 130, jeżeli jest organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego dla jednego z zakładów.
  • Marszałek województwa w drodze decyzji wyraża zgodę na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części, na wniosek zarządzającego składowiskiem odpadów. Wniosek o wyrażenie zgody na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części powinien zawierać informacje zawarte w art. 146 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21 ze zm.).
  • Pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.
  • Usługa umożliwia złożenie do właściwego organu administracji geologicznej zgłoszenia o zamiarze przystąpienia do wykonywania robót geologicznych, przez tego kto uzyskał koncesję na poszukiwanie lub rozpoznawanie złoża kopaliny, z wyłączeniem złoża węglowodorów, albo uzyskał decyzję o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych.
  • Sporządzanie i przekazywanie marszałkowi województwa informacji o rodzaju, ilości i miejscach występowania substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska.
Powrót na początek strony